Ozon (O3), czasami nazywany "aktywnym tlenem", to gaz, którego cząsteczka zawiera trzy atomy tlenu zamiast dwóch, tak jak tlen, którym normalnie oddychamy. Inaczej mówiąc ozon to tlen (O2) z dodatkowym atomem tlenu.
Ozon, będąc gazem bardzo niestabilnym, szybko przekształca się w początkową formę czyli tlen (O2) a uwolniony trzeci atom tlenu wchodzi w reakcję z substancją na którą ozon działa. Ozon, jest więc doskonałym środkiem dezynfekującym, jednym z najsilniejszych znanych człowiekowi.
Ozon, jak tylko zostaje wytworzony przez ozonator i rozproszony w pomieszczeniu, natychmiast zaczyna zamieniać się spowrotem w tlen.
Proces ten zachodzi w kilku etapach, które zawierają między innymi: reakcje utleniania materiałów organicznych, takich jak zapachy czy dym, reakcje z patogenami jak bakterie, grzyby, wirusy itp., które ponownie zużywają ozon w reakacjach utleniania. Ze względu na fakt, że ozon reaguje z tymi i wieloma innym związkami, stężenie ozonu szybko spada. Dodatkowo ozon rozpada się termicznie, tj. wyższe temperatury powodują szybszą jego degradację niż niższe.
Ozon wykazuje silne i szybkie działanie na bakterie chorobotwórcze, jak: Salmonella, E. Coli, Clostridium, Cryptosporidium i wykazuje także duże zdolności unieszkodliwiania spor, cyst i wielu innych patogenów.
Działanie bakteriobójcze wykazuje już w stężeniu 13μg/dm3. Działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru.
W przeciwieństwie do innych środków chemicznych ozon działa niszcząco nie tylko na żywe mikroorganizmy, ale również na niektóre wirusy. Atakując i utleniając ścianki komórkowe mikroorganizmów, ozon wchodzi w reakcję z mikroskopijnymi organizmami bakterii, grzybów i innych patogenów powodując ich unicestwienie. Ponadto ozon usuwa również opary substancji organicznych, takich jak rozpuszczalniki, benzyny, lakiery, farby, oleje naturalne oraz syntetyczne i wiele innych.