Jednym z częstszych zastosowań generatora ozonu jest ozonowanie samochodu w celu usunięcia przykrego zapachu. Niezależnie od tego czy masz do czynienia z dymem papierosowym, zapachem stęchlizny / pleśni, rozlanego mleka, czy jakimkolwiek innym – wykorzystując ozonator możesz z łatwością pozbyć się brzydkich zapachów, jeśli zastosujesz się do kilku standardowych procedur.
KROK 1: PRZYGOTOWANIE DO OZONOWANIA
Tak samo jak w przypadku każdego zabiegu ozonem, zawsze zaczynaj od usunięcia / oczyszczenia źródła zapachu! Jeśli na przykład masz do czynienia z pleśnią to oczyść mechanicznie zanieczyszczone miejsca, jeśli to możliwe z użyciem środków czystości i/lub środków grzybobójczych. Jeśli masz problem z gryzoniami/insektami to usuń wszelkie gniazda, martwe zwierzęta, ich odchody/mocz jakie tylko możesz znaleźć. Jeśli natomiast źródłem zapachu jest plama / wyciek na dywanie lub tapicerce, zapierz dotknięty obszar lub upierz je całkowicie.
KROK 2: USTAWIENIE OZONATORA
Na tym etapie jesteś gotowy do użycia generatora ozonu. W zależności od rodzaju ozonatora, oraz konkretnej sytuacji możesz ustawić go wewnątrz lub na zewnątrz samochodu. Dla wielu ozonatorów (np. dla OZONIZER 7 ) często najłatwiejszym sposobem jest ustawienie go wewnątrz auta, na przednim fotelu pasażera lub podłokietniku i podłączenie do przedłużacza. Przedłużacz możesz wsunąć poprzez lekko uchylone okno lub niedomknięte drzwi.
Jeśli korzystasz z ozonatora, który ma możliwość podłączenia przewodu wentylacyjnego na wyjściu ozonu wtedy możesz taki ozonator ustawić na zewnątrz samochodu. Ozon będzie wtedy dostawał się do wnętrza auta poprzez wspomniany przewód, który trzeba wprowadzić przez uchylone okno. Wymaga to zazwyczaj, żeby użytkownik znalazł jakiś sposób, aby uszczelnić resztę uchylonego okna np. za pomocą szerokiej taśmy malarskiej, arkuszy pianki lub foli itp.
KROK 3: OZONOWANIE
Raz lub dwa razy w trakcie pracy ozonatora wskazane jest aby ustawić system wentylacji samochodu na obieg zamknięty i uruchomić wentylatory na około 15 minut. Spowoduje to, że ozon zostanie zassany do kanałów wentylacyjnych usuwając zapachy z systemu wentylacji samochodu. Jeśli wiadomo, że brzydki zapach pochodzi właśnie z systemu wentylacji, np. z parownika klimatyzacji, wtedy konieczne jest aby uruchomić wentylatory już na początku ozonowania, aby skutecznie usunąć zapach. Jeśli akumulatory sobie poradzą, możesz uruchomić wentylatory, podczas gdy silnik samochodu jest wyłączony – ale to zależy od auta.
Niezbędny czas ozonowania zależy od rodzaju zapachu, od nasilenia zapachu, wielkość pojazdu, oraz wielu innych czynników. W istocie, każdy przypadek jest trochę inny. Aby sprawdzić efekty, możesz przerwać ozonowanie na przykład po 30 minutach – wyłącz ozonator, niech świeże powietrze dostanie się do wnętrza pojazdu, i sprawdź „organoleptycznie”, czy nieprzyjemny zapach z wnętrza został usunięty. Być może ozonowanie będzie można na tym zakończyć a być może procedurę trzeba będzie powtórzyć jeszcze kilkukrotnie aby uzyskać zadowalający efekt.
KROK 4: PO OZONOWANIU: „SZCZĄTKOWY ZAPACH OZONU”
Ozonowanie w przestrzeniach zamkniętych często prowadzi do tego, co jest znane jako „szczątkowy zapachu ozonu”. Jest to zapach, podobny do zapachu ozonu, ale w rzeczywistości jest zapachem pozostałości (produktów ubocznych) po reakcji z ozonem. Zwykle pojawia się gdy podczas ozonowania produkty uboczne gromadzą na miękkich powierzchniach (np. tkaniny, dywaniki). Jest to chwilowy zapach, który zniknie po pewnym czasie. Aby to przyspieszyć, można spróbować wykonać następujące czynności:
- intensywnie wietrzyć wnętrze auta: przejechać się z opuszczonymi szybami, zaparkować z otwartymi oknami na kilka godzin
- przetrzeć wilgotną szmatką deskę rozdzielczą, fotele itp.
- odkurzyć dywaniki
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI!
Należy pamiętać, że zarówno ozon jak i tlenek węgla (spaliny) mogą być niebezpieczne w pomieszczeniach zamkniętych. Jeżeli zamierzasz ozonować samochód, który jest zaparkowany w garażu, pamiętaj, żeby otworzyć drzwi do garażu, gdy trzeba uruchomić silnik. Ozon może również wydostać się z wnętrza pojazdu do garażu, podejmij więc odpowiednie środki ostrożności.