Co To Jest Ozon i Jak Działa

co to jest ozon i jak działa

Ozon (O3), czasami nazywany „aktywnym tlenem”, to gaz, którego cząsteczka zawiera trzy atomy tlenu zamiast dwóch, tak jak tlen, którym normalnie oddychamy. Inaczej mówiąc ozon to tlen (O2) z dodatkowym atomem tlenu.

Ozon, będąc gazem bardzo niestabilnym, szybko przekształca się w początkową formę czyli tlen (O2) a uwolniony trzeci atom tlenu wchodzi w reakcję z substancją na którą ozon działa. Ozon, jest więc doskonałym środkiem dezynfekującym, jednym z najsilniejszych znanych człowiekowi.

Może utleniać bakterie, pleśnie, grzyby, roztocza i inne patogeny np. niektóre wirusy oraz wiele innych związków chemicznych. Popularne staje się również ostatnio ozonowe usuwanie zapachów.

OZON ZASADA DZIAŁANIA

Działanie ozonu w zasadzie polega na gwałtownym utlenianiu. Napotykając na różne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu ozon wchodzi z nimi w reakcję chemiczną powodując ich utlenienie. Trzeci atom tlenu w jego cząsteczce sprawia, że ozon jest bardzo reaktywny (aktywny chemicznie) – bardzo łatwo reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń takimi jak zapachy i różne patogeny. Rozkłada je, w mniej złożone, i zwykle mniej szkodliwe cząsteczki. Pozostały ozon samoczynnie rozpada się z powrotem do tlenu, co sprawia, że jest on bardzo przyjazny środowisku. Czyszczenie pomieszczeń z zastosowaniem ozonu jest dużo bardziej efektywne, niż tradycyjne z zastosowaniem środków chemicznych.

Interesujące jest to, że ozon występuje naturalnie w środowisku, pojawiając się na skutek uderzeń pioruna, które występują podczas burzy. W rzeczywistości „świeży, czysty, wiosenny” zapach, który zauważamy po burzy często ma związek z działaniem ozonu. Najczęściej jednak słyszymy o ozonie w kontekście „warstwy ozonowej”, która otacza naszą planetę powyżej atmosfery ziemskiej i chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Tutaj ozon powstaje na skutek działania promieni słonecznych UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *