Jakie są właściwości ozonu?

Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Autor:  Dział: Ozon

Ozon, obok hydroksyli (wolnych rodników OH), jest jednym z najsilniejszych znanych utleniaczy występujących naturalnie - nie tylko chroni całe życie przed szkodliwym wpływem słonecznego promieniowania ultrafioletowego, ale także jest bardzo skuteczny w niszczeniu bakterii, grzybów i innych patogenów np. niektórych wirusów a także nieprzyjemnych zapachów.

Nazwa ozon pochodzi od greckiego słowa "ozein", co oznacza "zapach". Ozon to naturalnie występujący gaz, który jest czasami nazywany "aktywnym tlenem". Ozon składa się z trzech atomów tlenu (O3), zamiast tradycyjnych dwóch z których składa się tlen (O2). Jako gaz jest koloru niebieskiego; obydwie jego formy ciekła (-112 ℃) i stała (193 ℃) są koloru ciemno niebieskiego.

Ozon obecny w górnych partiach atmosfery powoduje, że niebo ma błękitny kolor. Na wysokości 25 - 30 km ozon jest wytwarzany przez część widma słonecznego promieniowania ultrafioletowego - istnieje tam w postaci gazu w stężeniu 10 - 20 ppm (parts per milion). W tych stężeniach, ozon absorbuje promieniowanie ultrafioletowe, które mogłoby zagrozić życiu na ziemi. W pobliżu ziemi, w powietrzu którym oddychamy ozon występuje w bardzo niskich stężeniach (0,001 - 0,003 ppm) i powstaje naturalnie podczas burz na skutek uderzeń pioruna a także wytwarzany jest na przykład przez wodospady czy poprzez fale wzburzonej wody.

Chemiczne właściwości ozonu w porównaniu z tlenem

WłaściwośćOzonTlen
Masa cząsteczkowa 48 32
Kolor jasno niebeski bezbarwny
Zapach zapach po burzy bezwonny
Rozpuszczalność w wodzie (0 ℃) 0.64 0.049
Gęstośc (g/l) 2.144 1.429
Potencjał elektrochemiczny (V) 2.07 1.23

 

Czas połowicznego rozpadu ozonu w powietrzu w zależności od temperatury

Temperatura (℃)Okres półtrwania (powietrze)*
-50 3 miesiące
-35 18 dni
-25 8 dni
20 3 dni
120 1.5 godziny
250 1.5 sekundy

 

Czas połowicznego rozpadu ozonu w wodzie w zależności od temperatury

Temperatura (℃)Okres półtrwania (woda)*
15 30 minut
20 20 minut
25 15 minut
30 12 minut
35 8 minut

 

* Wartości te są wyznaczone wyłącznie w oparciu o rozkład termiczny ozonu. Nie uwzględniają one wilgotności, aktywności mikrobiologicznej i innych efektów wystepujących w danym środowisku.

Czytany 11141 razy Ostatnio zmieniany sobota, 18 kwiecień 2020 12:06

Napisz komentarz!

Ozonatory Ozonizer

Ozonatory Ozonizer

Ozonatory OZONIZER charakteryzują się prostotą konstrukcji gwarantującą łatwość obsługi i bezawaryjność. 

  • wysoka wydajność i duży przepływ ozonu
  • łatwość obsługi, bezawaryjność
  • niski koszt eksploatacji
  • solidne wykonanie, wytrzymała konstrukcja, jakość i trwałość
  • szybki serwis gwarancyjny i pogwarancyjny
  • zgodność z normami CE
 

Wysoką trwałość ozonatorów zapewnia brak zbędnej elektroniki typu liczniki czasu pracy, timery, czy sterowniki mikroprocesorowe oraz wpływa na ich atrakcyjną cenę.

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej Informacji o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce znajduje się w Polityce Prywatności.