Jakie są właściwości ozonu?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Autor:  Dział: Ozon

Ozon, obok hydroksyli (wolnych rodników OH), jest jednym z najsilniejszych znanych utleniaczy występujących naturalnie - nie tylko chroni całe życie przed szkodliwym wpływem słonecznego promieniowania ultrafioletowego, ale także jest bardzo skuteczny w niszczeniu bakterii, wirusów, grzybów i nieprzyjemnych zapachów.

Nazwa ozon pochodzi od greckiego słowa "ozein", co oznacza "zapach". Ozon to naturalnie występujący gaz, który jest czasami nazywany "aktywnym tlenem". Ozon składa się z trzech atomów tlenu (O3), zamiast tradycyjnych dwóch z których składa się tlen (O2). Jako gaz jest koloru niebieskiego; obydwie jego formy ciekła (-112 ℃) i stała (193 ℃) są koloru ciemno niebieskiego.

Ozon obecny w górnych partiach atmosfery powoduje, że niebo ma błękitny kolor. Na wysokości 25 - 30 km ozon jest wytwarzany przez część widma słonecznego promieniowania ultrafioletowego - istnieje tam w postaci gazu w stężeniu 10 - 20 ppm (parts per milion). W tych stężeniach, ozon absorbuje promieniowanie ultrafioletowe, które mogłoby zagrozić życiu na ziemi. W pobliżu ziemi, w powietrzu którym oddychamy ozon występuje w bardzo niskich stężeniach (0,001 - 0,003 ppm) i powstaje naturalnie podczas burz na skutek uderzeń pioruna a także wytwarzany jest na przykład przez wodospady czy poprzez fale wzburzonej wody.

Chemiczne właściwości ozonu w porównaniu z tlenem

WłaściwośćOzonTlen
Masa cząsteczkowa 48 32
Kolor jasno niebeski bezbarwny
Zapach zapach po burzy bezwonny
Rozpuszczalność w wodzie (0 ℃) 0.64 0.049
Gęstośc (g/l) 2.144 1.429
Potencjał elektrochemiczny (V) 2.07 1.23

 

Czas połowicznego rozpadu ozonu w powietrzu w zależności od temperatury

Temperatura (℃)Okres półtrwania (powietrze)*
-50 3 miesiące
-35 18 dni
-25 8 dni
20 3 dni
120 1.5 godziny
250 1.5 sekundy

 

Czas połowicznego rozpadu ozonu w wodzie w zależności od temperatury

Temperatura (℃)Okres półtrwania (woda)*
15 30 minut
20 20 minut
25 15 minut
30 12 minut
35 8 minut

 

* Wartości te są wyznaczone wyłącznie w oparciu o rozkład termiczny ozonu. Nie uwzględniają one wilgotności, aktywności mikrobiologicznej i innych efektów wystepujących w danym środowisku.

Czytany 6527 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 maj 2016 20:54

Napisz komentarz!

Ozonatory Ozonizer

Ozonatory Ozonizer

Ozonatory OZONIZER charakteryzują się prostotą konstrukcji gwarantującą łatwość obsługi i bezawaryjność. 

  • wysoka wydajność i duży przepływ ozonu
  • łatwość obsługi, bezawaryjność
  • niski koszt eksploatacji
  • solidne wykonanie, wytrzymała konstrukcja, jakość i trwałość
  • szybki serwis gwarancyjny i pogwarancyjny
  • zgodność z normami CE
 

Wysoką trwałość ozonatorów zapewnia brak zbędnej elektroniki typu liczniki czasu pracy, timery, czy sterowniki mikroprocesorowe oraz wpływa na ich atrakcyjną cenę.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji